Pokud by vás problematika zajímala ještě hlouběji, doporučujeme k přečtení knihy od Josepha Taintera Kolapsy komplexních společností anebo například Niala Fergussona Civilizace. Západ a zbytek světa.
7 zákonů CIVILIZACE:
1
Na začátku i na konci vývoje je konflikt.
Hybným motorem každé civilizace je nutnost vyrovnávat se s vnitřními i vnějšími výzvami a problémy. Ne nadarmo mnoho civilizací vzniklo za relativně nevýhodných vstupných podmínek a na konci se propadlo do krize v důsledku vnitřní krize nebo vnějších faktorů případě jejich kombinace.
2
Zásadní vliv na vývoj každé civilizace mají zdroje a technologie.
Civilizace se mění proměnami ve vnitřním vývoji, novými technologiemi, přístupy ke zdrojům a adaptacemi na změny klimatu. V tom spočívá zároveň nebezpečí i naděje.
3
Cesta nahoru a
dolů je stejná.
Vzestup i pád civilizace jsou způsobeny stejnými faktory, zásadní roli přitom hraje kvalita institucí a role elit a zásadní změny se odehrávají skokově.
4
Civilizaci spojují stejné hodnoty a symboly.
Každá civilizace má dorozumívací jazyk (lingvu franku) a obecně sdílený svět hodnot a symbolů. Pokud se vytratí, civilizace zaniká.
5
Přebujelá spotřeba je cestou do záhuby.
Pokud civilizace dlouhodobě spotřebovává více než produkuje, významně klesá její složitost.
6
Změny klimatu zásadně mění
vývoj civilizace.
Klima se v čase mění a vlny oteplování či ochlazování, sucha či dešťů vždy hráli významnou roli v dějinách lidstva.
7
Kolaps
neznamená zánik.
Vzestup a pád jsou spojenými nádobami, které od sebe nelze oddělit. V době krize či kolapsu se naopak mobilizují regenerativní schopnosti dané společnosti.